2023 жылғы 29 мамырда КМҚК «Қ. Пішенбаев атындағы Екібастұз тау – кен техникалық колледжі» кітапханасында № 59 топ студенттері үшін 31 мамыр – Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған кітап көрмесінен әдебиеттерге шолу жасады: ” Ұмытуға болмайды”. Мақсаты: патриотизмге, ел тарихына құрметпен қарауға тәрбиелеу; жазықсыз қаза тапқан адамдарды еске алу және олардың тәуелсіздігін бағалау.
Кітапханашы О.В. Кожемяк өткен ғасырдың 30-жылдарындағы қуғын-сүргін туралы, Қазақстан Кеңес Одағының түкпір-түкпірінен бес миллионнан астам адам жер аударылған үлкен түрмеге айналған тарихтың ең қайғылы кезеңдерінің бірі ретінде айтып берді. Студенттерге “Алашордашылар”, “Қазақстан халқы: тарих және қазіргі заман”,”Сізге кешірім болады, адамдар” атты репрессия балғасының астына түскен адамдардың тағдыры туралы баяндайтын кітаптар ұсынылды. Олардың ішінде ұлтшылдық пен тыңшылық үшін айыпталған мемлекет қайраткерлері, жазушылар мен ақындар: Ахмет Байтұрсынов, Әлихан Бөкейханов, Міржақып Дулатов, Мағжан Жұмабаев, Сәкен Сейфуллин, Павел Васильев және басқалар бар.
Мұндай қайғылы оқиғалар қайталанбауы үшін Қазақстан халқы қаза тапқандарды есте сақтауы керек!