Жасөспірімдер арасындағы қылмыстың, сондай-ақ кәмелетке толмағандар жасаған басқа да құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың алдын алу мақсатында 2023 жылғы 23 мамырда колледжде студенттердің полиция басқармасының тергеу бөлімінің тергеушісі майор Ахмечанова Фатима Гадыловнамен және кәмелетке толмағандар жөніндегі учаскелік инспектор полиция майоры Калимульдинов Тахир Болатовичпен кездесу өтті.
Кездесу мақсаты өскелең ұрпақты құқықтық тәрбиелеу болды. Студенттерге құқық бұзушылықтар мен қоғамдық қауіпті әрекеттер жасайтын кәмелетке толмағандарға қатысты қолданыстағы заңнамада көзделген қылмыстық және азаматтық жауапкершілік және жазалау шаралары туралы ақпарат берілді.
Тергеуші полиция майоры Ф.Г.Ахмечанова студенттерге алаяқтықтың түрлері туралы айтып берді, телефон және интернет арқылы қоңырау шалу сияқты алаяқтық түрлерін егжей-тегжейлі талдады. Телефондық алаяқтықтың буыны, азаматтық ұстанымды білдірудің заңды нысандары туралы ҚР заңнамасының, ҚР Азаматтық кодексінің талаптарын мүлтіксіз орындау туралы еске салып, 953-бабымен таныстырды.
Кездесу барысында учаскелік инспектор, полиция майоры Т.Б.Калимульдинов ұрлық, тонау, бопсалау, дене жарақаты сияқты қылмыстар жасағаны үшін жасөспірімдердің жауапкершілігіне тоқталды. Студенттерге кәмелетке толмағандар үшін жасалған құқық бұзушылықтар мен қылмыстар үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік қай жылдан бастап басталатыны және қандай жазалар қолданылатыны түсіндірілді. Сондай-ақ, инспектор білім алушылардың сыртқы келбеті, олардың колледждегі және қоғамдық орындардағы мінез-құлқы, педагогтарға, ересектер мен құрдастарына құрметпен қарау, кәмелетке толмағандардың рұқсат етілмеген акциялар мен митингілерге қатысуына жол бермеу мәселелерін қозғады.
Іс-шара соңында Ф.Г.Ахмечанова жасөспірімге ересектердің көмегі қажет болатын жағдай туындаған жағдайда, ол кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі республикалық 111 coll орталығына қоңырау шала алатынын еске салды.