01.02.2023 жылы Қ. Пішенбаев атындағы Екібастұз тау-кен техникалық колледжінде колледждің БАИ-мен “Жасөспірімдер ортасындағы суицид мәселесі және оның алдын алу шаралары “. Семинардың мақсаты: жасөспірімдердегі дағдарыстар мен суицидтердің алдын алу бойынша педагогтердің кәсіби құзыреттілігін арттыру.
Қазіргі қоғамның өзекті мәселелерінің бірі-әсіресе балалар мен жасөспірімдер арасында аутоагрессивті мінез-құлық пен суицид мәселесі. Суицид бүкіл әлемде өлім себептерінің арасында 13‐ші орында, бұл құбылыстың жиілігі үнемі өсіп келеді.
Отбасылық күйзелістің әртүрлі факторлары жасөспірімдердің және дағдарыстың басқа түрлерінің нәтижелі тәжірибесін қиындатады немесе жасөспірімнің әдеттегі өмірлік қиындықтарға тап болған кезде дағдарыс жағдайын бастан кешіру қаупін тудырады.
Суицид-қазіргі он бес пен жиырма төрт жас аралығындағы жастардың өлімінің негізгі себебі және ол әдетте ескертусіз болмайды. Суицид тұқым қуаламайды және жасөспірімдер психикалық ауруға шалдықпайды, бірақ көбінесе өткір эмоционалды қақтығыс жағдайында болады. Олар өздерінің проблемалары маңызды және айналасындағылардың қолдауына мұқтаж деп санайды.
Семинар барысында жасөспірімдермен алдын алу шаралары, суицид туралы ойлайтын адамға көмектесудің үш әдісі қарастырылды. “Жаңғақ”, “Тамшы”, “Мағынаны өзгерту немесе табу”, “Шеңберден шығу” сияқты әртүрлі жаттығулар арқылы, қатысушылар жағдайларды шешіп, одан шығудың жолын таба алды. “Осыдан жақсы ештеңе жоқ” жаттығуымен қатысушылар өмір сүруге және бақытты болуға көмектесетін ресурстармен бөлісті.
Семинар соңында психолог жасөспірімдермен жұмыс істеу бойынша ұсыныстар берді.